למתבונן מהצד, רוכבי אופניים יכולים להיראות חייזריים משהו. ביגוד הרכיבה הצמוד, מנח הישיבה הנמוך קדימה, הקסדה, לעיתים, כל מיני חתיכות פלסטיק מכסות להם את הגוף. התשובה חברים היא אווירודינמיקה! רכיבה על אופניים חלקה מצריכה כמה שפחות חיכוך. אם נרכב עם בגדים משוחררים הם יתעופפו ברוח וייצרו כמעין אלמנט של מפרש. במיוחד לרוכבים המתחרים אלמנט החיכוך הזה הוא בעייתי הוא מאט אותם ולפיכך פוגע בביצועים שלהם. בנוסף רכיבה על אופניים היא הרבה פעמים ספורט קבוצתי. בגדים משוחררים יכולים להיתפס באופניים של חבר לרכיבה ולגרום לנפילות מיותרות ולעיתים אף באופניים של הרוכב עצמו ולסכן אותו בעת רכיבה במהירות גבוהה.

המדריך המקוצר לביגוד רכיבה הוא כזה:

  1. חולצת רכיבה – לרוב תתאים צמוד לגוף. תהיה עשויה מחומר נושם המנדף זיעה. לחולצה יש כיסים אחוריים המאפשרים נשיאה של חטיפי אנרגיה, ציוד או אפילו בקבוק מים. הצד האחורי של החולצה יהיה ארוך יותר על מנת לאפשר את כיפוף הגב בזמן הרכיבה ולאורך הצד הקידמי יהיה רוכסן על מנת לאפשר פתיחה מלאה שלה לשם אוורור. הדגמים הם דומים לגברים ונשים עם שינויים קלים בגזרה.
  • מכנסי רכיבה- מכנסי הרכיבה מתחלקים לכמה סוגים. מכנסיי טייץ ארוכים לימות החורף, מכנסיי טייץ קצרים או מכנסיים עם רצועות המתלבשות על הכתפיים שנקרא בעגה הרוכבנית "ביב". המשותף לכל הסוגים הוא הריפוד הפנימי באזור המושב על מנת שלא יכאב לרוכב בעת הישיבה הממושכת על הכיסא. הריפוד הוא מובנה בתוך המכנסיים ומאפשר גם למנוע חיכוך של הירכיים בכיסא בעת הרכיבה.
  • קסדה- הקסדה היא חלק מהותי וחשוב ביותר. היא עשויה חומרים קלי משקל שנועדו להגן על הראש בזמן נפילה. המוח שלנו הוא רך ונכון שמגנה עליו הגולגולת אך במצב נפילה במהירויות גבוהות היא יכולה להינזק ולמוח עלול להיגרם נזק בלתי הפיך. לפיכך קסדה היא הכרחית ובגדר ציוד חובה בעת רכיבה.
צילום freepik
  • נעליים- נעלי הרכיבה באים במגוון רכב מאוד של עיצובים. יחד עם זאת אלמנט משותף לכולם יהיה סגירה ללא שרוכים. שרוכים יכולים לתפס בשרשרת בעת הרכיבה ולכן הסגירה תתבצע עם אבזם ולא עם שרוך. בנוסך לנעלי הרכיבה לרוב תהיה מערכת קליטים בסוליה המאפשרת התחברות ישירה לפדל. בכך, הרוכב מתחבר ישירות לפדל ונמנעת החלקה של הנעל כך שתנועת הפידול הופכת חלקה יותר.
    /page-me.co.il
השארת תגובה